טלפון ליצירת קשר: 054-5566802

תמ"א 38

מהי תכנית תמ"א 38, ואיך היא תעזור במקרה של רעידת אדמה בישראל?

תכנית תמ"א 38 כוללת שני שלבים עיקריים: חיזוק המבנה הקיים ובניה נוספת לגובה. חיזוק המבנה כולל בניית עמודים וקורות תמיכה כמעטפת חיצונית נוספת לבניין, אשר אמורה לבצע תפקיד כפול: חיזוק המבנה הקיים ויסודות לתוספת הבנייה. על פי מחקר שערכנו בנדלן מרכז לרוב, יצוק הקבלן עמודים תומכים בצמוד לאלו של הבניין המקורי וקורות תמיכה בין קומה לקומה. "רשת" זו נותנת מענה בטיחותי לבניין מחד, ומשמשת כבסיס הנדסי שעליו יישענו הקומות שיוספו לבניין- אשר נבנות מיד עם השלמת יציקת החיזוק.

תמא 38

מכיוון שהתחזית היא כי רוב המבנים שנבנו בישראל לפני אמצע שנות השמונים של המאה הקודמת יקרסו במקרה של רעידת אדמה בישראל, ממשלת ישראל ניצבה בפני בעיה: כיצד ניתן להגן על דיירים במבנים שאינן עומדים בתקן בטיחות לרעידות אדמה? באופן פרקטי- לא ניתן להרוס את כל הבתים ולבנותם מחדש לפי התקן (מה גם שפתרון זה אינו ישים מבחינה כלכלית). לכן, נהגתה תכנית תמ"א 38 לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה, שעיקרה יציקת עמודים וקורות תומכות שיגנו על הבית במקרה של אירוע טקטוני בעוצמה גבוהה.

אף על פי שתכנית זו פתרה את נושא בטיחות המבנה, היא אינה ישימה עקב העלויות הגבוהות של הפרויקט והצורך לרתום את כל בעלי הנכסים בבניין לטובת החיזוק- אשר מרתיעים אנשים רבים מביצוע התכנית. על מנת לעודד את יישום התכנית, הרחיבה אותה הממשלה והקנתה למבצעי התמ"א את הזכות לבנות קומות נוספות בבניין ולמכרם או להשכירם תמורת רווח. בנוסף נותנת הממשלה הנחות מס משמעותיות לנכסים שעברו תמ"א, כגון 0% מע"ם. הטבות אלה גרמו לעלייה משמעותית במספרי המבנים שעוברים תמ"א 38 להגנה בפני אירוע של רעידת אדמה בישראל.

מחקרים מצאו כי תכנית תמ"א 38 עלולה להגן על ביתכם במקרה של רעידת אדמה בישראל

רעידת אדמה בישראל הינה תסריט עם ייתכנות גבוהה מאוד, שכן השבר (הגיאולוגי) הסורי-אפריקני עובר לאורכה של הארץ מעמק החולה ועד אילת, וההיסטוריה של ארץ ישראל רצופה ברעידות שהתרחשו בעבר. הסבירות הגבוהה לרעידת אדמה בעתיד הקרוב הביאה גורמים רבים בממשלה, ברשויות המקומיות, במגזר העסקי ובמגזר הפרטי כאחד להיערך לקראת אירוע שכזה. כחלק מהליכי המחקר והערכת המצב, הגיעו רבים בארץ למסקנה כי סוג ואיכות הבניה שהיו נהוגים מקום המדינה ולפניה אינם עומדים בתקנים בהם חויבו לעמוד בניינים שנבנו מאז אמצע שנות השמונים למאה הקודמת, ושבניינים אלו נדונים לנזק (ואף קריסה מוחלטת) במקרה של רעידת אדמה בעוצמה חזקה. תכנית תמ"א 38 היא תכנית באישור ותמיכה של הממשלה שמטרתה להבטיח שבניינים שנבנו לפני אמצע שנות השמונים לא יקרסו במקרה של רעידת אדמה בישראל.

מהם יתרונות התמ"א 38 בנוסף על הגנה במקרה של רעידת אדמה בישראל?  

החל משכר דירה נמוך בזמן ביצוע העבודות וכלה בהגדלת היצע הדירות, תמ"א 38 מציע מגוון יתרונות ליזמים, דיירים, ובעלי דירות כאחד. עבור יזמים, ביצוע תכנית תמ"א 38 היא השקעה כדאית (ואכן- קבוצות רכישה רבות קונות נכסים למטרות תמ"א 38). ארגון הדיירים והמשקיעים הוא ארוך ומורכב, אך תכנית זו מאפשרת ליזמים לבנות דירות באזורים בהם המקום היחיד שבו ניתן לבנות הוא לגובה. עבור דיירים צעירים העובדים במשרה מלאה, שכר הדירה הנמוך שמשלמים דיירים בבניינים העוברים תמ"א מאפשר לאנשים לגור בשכונות טובות ודירות מרווחות במחירים נמוכים יחסית. בעלי דירות נהנים מעבודות תמ"א 38 שנערכות בבניינם גם אם הן נעשות על ידי יזם חיצוני, שכן לרוב יקנה מהם היזם את זכויות הבניה וישאיר להם נכס איכותי יותר אותו הם יוכלו למכור או להשכיר ברווח.

המצב כיום הוא שתמ"א 38 מקושרת בעיקר עם עבודות יזמות למטרות רווח, אך חשוב לזכור שתכנית זו היא בראש ובראשונה אמצעי להגנה על בניינים במקרה של רעידת אדמה בישראל- וחשוב שבעלי נכסים ישקלו ביצוע תכנית שכזו לביתם, שכן רעידת אדמה היא כוח עליון שנזקו לא יכוסה במלואו על ידי הביטוח.